Думки про ліки. Реформа охорони здоров’я була розпочата Порошенком. До честі Зеленського – він це продовжив

Алексей Давиденко

Думки про ліки.
Буде довго, але корисно.

Щоб пояснити вам чому рішення про зменшення кількості безрецептурних ліків і впровадження електронних рецептів – це добре, потрібно зробити банальну роз’яснювальну роботу яку забули зробити автори цих змін.

Вчорашній хайп про ліки за рецептами – це хайп на пустому місці.
Коли цей хайп розганяють політики і політичні ломи – це зрозуміло. Їм в кайф будь який привід для самопіару і підбурювання населення проти дій влади. Але коли хайпують звичайні люди – це, нажаль, ознака погано проведеної роз’яснювальної роботи з боку МОЗ.
Нагадую тим хто страждає розумовою амнезією.
Реформа охорони здоров’я була розпочата ще під час президентства Порошенко/Супрун, і як будь яка реформа в медицині має кінцевою метою збільшити тривалість життя населення.
Як же цього досягти!?!

Для цього був розроблений на мій погляд абсолютно правильний шлях:

1. Розробка чітких шляхів руху пацієнтів по всім ланкам первинної, вторинної і третинної медичної допомоги.
2. Впровадження єдиних міжнародних протоколів лікування – щоб одні й ті самі симптоми, лікарі по всій Україні повинні були лікувати хронологічно однаково вне залежності від їх фаху, настрою чи географії розташування їх закладу.
3. Змінити підходи до фінансування закладів: ВІД – всім закладам в країні дати порівну грошей як було в СРСР, ДО – гроші ходять за пацієнтом і тільки в ті заклади які затребувані.
4. Зробити фокус на первинну ланку – первинна консультація та базова діагностика. Розбудувати сільські амбулаторії, створити кабінети сімейних лікарів. Зробити відвідини лікаря первинної ланки більш доступними.
5. Дати можливість пацієнтам заключати договори з тими лікарями які їм подобаються і тим самим посилити напрямок первинних обстежень, ранніх стадій діагностики і виявлення захворювань.
6. Створити перехідний аналог обов’язкової страхової медицини за рахунок створення НСЗУ, заключення договорів з сімейними лікарями по всій країні та адресного фінансування конкретних пакетів медичних послуг конкретним лікарям та конкретним лікувальним закладам в які ви приходите на лікування.
7. Тим самим збільшити оплату праці лікаря та зробити лікарів фінансово-мотивованими не від хабарів, а від офіційної оплати за якість і кількість наданих ними послуг.
8. Припинити самолікування населення за рахунок доступності первинної ланки сімейних лікарів та підсилення контролю за придбанням та використанням ліків – завдяки впровадженню електронних рецептів та наведенню порядку з переліком рецептурних та безрецептурних препаратів.
Нажаль.
Впровадити всі ці кроки і отримати в кінці якісно інший результат тривалості нашого життя – це не швидкий шлях.

Один Президкнт розпочинає.
Друг Президент продовжує.
Якийсь третій мабудь закінчить.
До честі Порошенко – він це розпочав.
До честі Зеленського – він це продовжив.
Так ось.

Історія з електронними рецептами і зменшенням кількості безрецептурних препаратів – це обов’язковий крок на цьому шляху.
Його би зробили Порошенко і Супрнун, так само як його зробили Зеленський і Ляшко. І зробив би будь який відповідальний політик який дбає про свою країну і своїх громадян.
Так, погоджуюсь.
Можуть бути якісь незначні перегиби з окремими ліками чи якісь тимчасові труднощі впровадження. Не без цього.

Але почуйте – це правильне рішення.
Це світова практика і єдиний можливий шлях.
Рішення переслідує одразу три цілі:
– наведення порядку із тим що вважати рецептурними ліками – тут є стала міжнародна практика і міжнародні реєстри рецептурних ліків. Наші їх копіюють.
– Наведення порядку із продажем/використанням рецептурних ліків.
– Припинення епохи самолікування коли сам собі ставиш діагноз. За принципом: в інтернеті так написано, ще моя бабушка так лікувалася, гірше не буде, я завжди це приймаю.
Саме так багато хто з вас підсів на німесіл, а потім знімаючи тимчасово свій біль, пропускає вчасно діагностувати щось справді важливе.
Саме так дехто з вас навіть при перших симптомах простуди починає глотати антибіотики, і кидає пити їх курс через два дні як стало краще.

Саме так ви при головних болях спочатку радієте спазмалгону, а потім в якись момент дивуєтесь що він вже вас не бере і не діє як діяв раніше. А дехто, наприклад, пропускає таким чином ранні пухлини в голові чи серйозні серцеві порушення.
Саме таким самолікуванням відбувається:

– Перехід захворювань у хронічну форму.
– Приєднання вторинних захворювань внаслідок неправильного самолікування.
– Звикання до лікарських препаратів;
– Неправильна комбінація лікарських засобів, які разом можуть принести негативний вплив

Все це типові ознаки самолікування, самодіагностики і безконтрольного прийому ліків.
І саме тому – в усьому цивілізованому світі продаж рецептурних препаратів дуужеее жорсткий і знаходиться під пильним державним контролем.

Ви коли небудь замислювалися над фразою – самолікування шкідливе для вашого здоров я?!
Про що вона?!
Саме про наше безконтрольне бажанння самим собі ставити діагнози і самим собі виписувати будь які ліки які потім можна безконтрольно купувати в аптеках.
Згоден.
Це дуже зручно – але шкідливо.
ТЕПЕР.

Радісна новина для всіх.
У зв’язку з тим що такі ж самі жорстки правила відпуску рецептурних препаратів давно вже діють і в США і в ЕС, то їхні країни придумали класні плюшки для комфорту своїх покупців.

Рекомендую своїм колегам – власникам аптечних мереж.
Дуже швидко, наші великі аптечні мережі повинні заключити договори з сімейними лікарями, які почнуть відкривати свої кабінети прямо в аптеках.

Уявіть.

Кабінет вашого сімейного лікаря знаходиться прямо в аптеці під домом!
Ви зможете заключити договір з сімейним лікарем який працює в зручній для вас аптеці і прямо там отримувати рецепт.

Погодьтеся.
У такому разі – ця ініціатива вже не виглядає так жахливо 🙂
Останнє.

Консультація у лікаря-терапевта це не не покарання і не для галочки – це можливість замінити ГУГЛ, людиною яка як мінімум 7 років свого життя присвятила навчанню і потім решту свого життя присвятила терапевтичній роботі.

Бачила тисячі схожих випадків і має можливість діагностувати на ранніх стадіях саме ті захворювання які не перетворюються потім у невиліковні.

Захворювання, які у всьому світі лікується за рахунок раннього виявлення і подовжують наше з вами життя.
Тут ми нарешті і приходимо до кінцевого результату будь-якої медичної реформи – подовженню тривалості життя громадян.

джерело

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може не збігатися з авторською.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *